توصیه‌های حجت‌الاسلام ماندگاری به اهل اعتکاف

توصیه‌های حجت‌الاسلام ماندگاری به اهل اعتکاف
، حجت‌‌الاسلام ماندگاری با حضور در اردوگاه فاطمة الزهرای(ع) شهر خرمشهر بین زائران مناطق عملیاتی راهیان نور و مجموعه تشکلات مهدوی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با بیان اینکه کسانی که توفیق حضور در مراسم اعتکاف دارند، باید شاخصه‌های یک شیعه را در خود تقویت کنند، افزود: شاخصه‌ای که شیعیان باید در قبال امام زمان (عجّل ‌الله تعالی فرجه) رعایت کنند، آن است که نشان دهند دنبال فهم و معرفت بیشتر هستند.

مهم‌ترین مشکل جامعه ما از کج‌فهمی است. از خداوند بخواهیم فهم ما را نسبت به آیات قرآن بیشتر کند. خاندان عترت(ع) اهل فهم را دوست دارند. در روز عاشورا تعدادی غلام سیاه‌چهره وجود داشتند که شاخص آنها «عون» بود. او به چنان فهمی دست یافت که وقتی امام حسین (علیه السلام) از ایشان درخواست می‌کند کاروان را رها کند، چنان اظهار وفاداری می‌کند که امام راضی به ماندن و نبرد پای رکاب خویش می‌شود و در نهایت در آغوش حضرت به شهادت می‌رسد.

وی تفکر در آیات خداوند را یکی از راه‌های افزایش فهم و زدودن موانع فهم معرفی کرد و گفت: در مراسم اعتکاف و در تمام حالات سعی کنید تفکر کنید. از نگاه کردن به در و دیوار بهتر است. بی‌تفاوت نباشید. دوم اینکه نسبت به دیگران تفکر بد نداشته باشیم و خود را از سوء ظن برهانیم.

وی با تأکید بر آنکه مهم‌ترین وظیفه صدا و سیما آگاهی‌بخشی و افزایش فهم مردم است، گفت: امام خمینی(ره) فرمود صدا و سیما دانشگاه است. حال سؤال ما اینجاست که؛ یک دانشگاه زنگ تفریح بیشتر دارد یا کلاس درس؟ چرا صدا و سیمای ما مردم را باید در بی‌خبری و بی‌آگاهی نسبت به مسائل فرهنگی و تربیت خانوادگی قرار دهد؟

ماندگاری مسیر تقوا را دومین شاخصه شیعیان معرفی کرد و گفت: امام زمان (عجّل ‌الله تعالی فرجه) دوست دارند ما اهل تقوا را در تمام درجات ببینند. ما باید نسبت به مسائل شرعی تقید داشته باشیم، حلال و حرام را رعایت کنیم و در این مسیر با کسی رودربایستی نداشته باشیم. تقوا نسبت به پایداری در ولایت اهل‌بیت (علیهم السلام) از بالاترین درجات تقواست لذا باید در این مسیر تقید زیادی به‌خرج دهیم. در مراسم اعتکاف با امام زمان (عجّل ‌الله تعالی فرجه) عهد کنیم که اهل تقوا و خویش‌نگهداری هستیم.

وی افزود: بی‌بی شطیطه نیشابوری پیرزنی بود که به‌واسطه رعایت تقواییات مورد عنایت شدید امام کاظم (علیه السلام) قرار گرفت و عزیز ایشان شد. لذا هر کسی اهل رعایت باشد، نزد خدا و خلیفه خدا جایگاه دارد. نزد امام جایگاه یافتن پیر و جوان و باسواد و بی‌سواد ندارد، از این جهت باید به امام زمان (عجّل ‌الله تعالی فرجه) نشان دهیم اهل مراعاتیم.

ماندگاری مجاهدت و تلاش در اعتلای دین اسلام و انقلاب را از دیگر شاخصه‌های اصلی شیعیان برشمرد و گفت: امام زمان (عجّل ‌الله تعالی فرجه) دوست دارند در زندگی‌مان اهل مجاهدت باشیم. خداوند در آیه 4 سوره صف فرمود: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذینَ یُقاتِلُونَ فی‏ سَبیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوص‏؛ در حقیقت، خدا دوست دارد کسانى را که در راه او صف در صف، چنان‌که گویى بنایى ریخته شده از سُرب‏‌اند، جهاد مى‏‌کنند.»، از این جهت باید نشان دهیم اهل مجاهدت و تلاشیم و از رخوت و سستی دوری کنیم. اهل سحرخیزی و شب‌زنده‌داری باشیم. در حد بضاعتمان در مسیر زمینه‌سازی ظهور تلاش کنیم.

منبع:تسنیم