کمک شیوخ عرب به پ‌.ک‌.ک برای ناامنی در ایران

کمک شیوخ عرب به پ‌.ک‌.ک برای ناامنی در ایران
، پ.ک.ک و شاخه ایرانی آن یعنی گروه مسلح، ستیزه‌جو و خشن «پژاک» در لیست سیاه گروه‌های تروریستی آمریکا، اروپا، ایران و ترکیه قرار دارند. این گروه برای تامین مالی فعالیت‌های خود علاوه بر پولشویی، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و اخاذی و آدم‌ربایی، به شدت وابسته به کمک‌های برخی کشورهای منطقه است. کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان بارها به این گروه کمک مالی کرده‌اند. هدف عربستان، کشاندن جنگ به داخل و ناامن کردن مرزهای غربی ایران است.

در واقع، پژاک به عنوان یک گروه تروریستی، کاملا به کمک خارجی در زمینه‌های مالی و اطلاعاتی و نظامی و رسانه‌ای وابسته است. در مورد رویکرد عربستان سعودی علیه ایران به ویژه در دوران محمد بن سلمان نیز باید شواهد مهمی را ذکر کرد. حمایت از همه پرسی استقلال کردستان عراق (که فقط اسرائیل از ان حمایت کرده بود)، نشان از سیاست عربستان برای دست درازی به تمامیت ارضی ایران داشت.

مقامات سعودی اعتقاد  دارند که ایده تشکیل کردستان بزرگ، آرمان‌های ایران و عراق و ترکیه را نابود خواهد کرد و بر حمایت عربستان از استقلال کردستان و ضرورت تشکیل کشور کردستان به عنوان یک حق برای کردها تاکید دارند. آمریکا نیز در پشت پرده به همراه اسرائیل از پژاک برای ضربه زدن به ایران حمایت کرده‌اند.

گفتنی است «سیمور هرش» (روزنامه نگار مطرح مجله نیویورکر) در سال 2008 میلادی افشا کرده بود که نیروهای آمریکایی در حال حمایت از پژاک به عنوان بخشی از برنامه ناآرام سازی ایران‌اند. پژاک هم از ایالات متحده و هم از اسرائیل کمک دریافت می‌کند. هرش مبلغ این کمک‌ها را 400 میلیون دلار ذکر کرده بود.

همچنین جان بولتون مشاورم امنیت ملی ترامپ و ایران‌ستیزان مطرح در آمریکا، در مقاله خود در مجله نشنالریویو (National Review) صراحتا سه استراتژی یا سیاست در قبال ایران را مطرح کرده که شامل حمایت از جنبش‌های تجزیه‌طلبانه در خوزستان، بلوچستان و کردستان است. پژاک، به بهانه حمایت از حقوق کردها در شمال غرب ایران، عملا به فعالیت‌های تروریستی مشغول است.

در تازه‌ترین خبر در مورد کمک خارجی به پژاک برای فعالیت مخرب در ایران، روزنامه ینی شفق ترکیه طی گزارشی نوشت کشورهای حاشیه خلیج فارس اخیرا یک میلیارد دلار به پ.ک.ک کمک مالی کرده‌اند و بیشتر آن نیز توسط عربستان و امارات تامین شده است. بدیهی است بخش قابل توجهی از این پول صرف پژاک خواهد شد. زیرا پژاک، زیرمجموعه پ.ک.ک است.